Polecamy

ZŁOTE MODRZEWIE POD SKAŁKĄ

Atrakcje w okolicy:

Kudowa Zdrój: Uzdrowisko, Kaplica Czaszek i Szlak Ginących Zawodów; Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego; Aquapark - 12 km

Polanica-Zdrój: Uzdrowisko z Parkiem Zdrojowym, Kolorową Fontanną, Teatrem Zdrojowym i pijalnią, letni tor saneczkowy - 12 km

Wambierzyce

Wambierzyce

Wambierzyce to mała wioska na Dolnym Śląsku położona w Kotlinie Kłodzkiej. I nie byłoby w niej nic nadzwyczajnego, gdyby nie XVIII wiek. Wtedy to w miejsce XIII-wiecznej drewnianej kaplicy wybudowano okazałe Sanktuarium Maryjne. Wygląd jak i układ jest wzorowany na świątyni w Jerozolimie. Świątynia góruje nad miejscowością, prowadzą do niej monumentalne schody. Sam budynek to przykład barokowej architektury ze wszystkimi akcentami epoki - złocenia, zdobienia, malowidła ścienne. W okolicy kościoła znajduje się również kalwaria. W wiosce i okolicy odnajdziemy wiele nawiązań do Jerozolimy: przepływająca rzeka to Cedron, a otaczające wieś wzgórza to Horeb, Szjon, Tabor. Nic więc dziwnego iż nazywana jest Śląską Jerozolimą.

Wambierzyce posiadają jeszcze inną atrakcję - najstarszą i największą ruchomą szopkę. To arcydzieło pochodzi z II połowy XIX stulecia, a wybudował ją ślusarz - Longin Wittig. Do poruszania figurkami wykorzystał on mechanizm zegarowy. Po jego śmierci prace nad szopka kontynuował jego syn. Ruchoma szopka w Wambierzycach to około 800 ręcznie rzeźbionych figurek z czego około 300 jest ruchoma.

Aby dojechać z Dusznik do Wambierzyc należy jechać drogą nr 8 na Polanicę-Zdrój przez około 9 km, a potem skręcić w drogę nr 388 - po około 8 km znajdziemy się w Wambierzycach.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 445 656, Dziś: 29, Osób online: 2

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem