Karkonosze

Karkonosze

Karkonosze, jak przekazują wszystkie encyklopedie i przewodniki turystyczne, to najwyższa część jednego z dwóch głównych pasm górskich w naszym kraju - Sudetów. Karkonosze to takie Tatry Sudetów. W Karkonoszach, choć nie są tak wysokie, panuje klimat podobny do tego w Alpach - z dużą ilością opadów, niskimi temperaturami, co owocuje długim okresem, w którym zastaniemy tutaj śnieg.

Podstawowym materiałem z którego zbudowane są te góry jest granit, a poprzez panujące tutaj warunki klimatyczne, procesy erozyjne spowodowały wytworzenie tak charakterystycznych form skalnych - jest ich około 150 grup. Najsłynniejsze z nich to Trzy Świnki, Owcze Skały, Ptasie Gniazda czy Pielgrzymy.

Najwyższym wierzchołkiem Karkonoszy jest, położona na granicy z Czechami, Śnieżka - 1602 m n.p.m. Szczyt ten dominuje nad otoczeniem (przewyższenie to około 200 metrów), dzięki czemu widok ze Śnieżki jest niczym nie przysłonięty, no może poza chmurami. U podnóża Śnieżki leży miasto Karpacz - duży ośrodek narciarski i turystyczny. Drugim znanym wierzchołkiem jest Szrenica - 1362 m n.p.m. Nie jest to najwyższy wierzchołek ale lokalizacja w otoczeniu miasta Szklarska Poręba powoduje, że zna go wielu miłośników Karkonoszy. Rokrocznie, tysiące narciarzy korzysta ze zboczy Szrenicy. Kolejne szczyty, po naszej stronie Karkonoszy, to Łabski Szczyt - 1472 m n.p.m. i Wielki Szyszak - 1509 m n.p.m.

Zapewne większości z nas znane są również dwa wodospady w Karkonoszach: Wodospad Szklarki i Kamieńczyka. Oba znajdują się w niedalekiej odległości od Szklarskiej Poręby. Jeden z nich (Szklarka) znajduje się nawet obok trasy dojazdowej z Jeleniej Góry.

Karkonosze ubóstwiają nie wyłącznie narciarze - to raj dla turystów. W Karkonoszach czekają na nich setki kilometrów turystycznych szlaków o różnorodnym stopniu trudności. Dzięki dużej ilości schronisk turystycznych można przebyć całe Karkonosze ze wschodu na zachód lub odwrotnie. Naturalnie, wolno również robić sobie krótsze wycieczki w góry. Każda z podgórskich miejscowości - na przykład Piechowice, Jagniątków, Sobieszów, Zachełmie, Przesieka oraz naturalnie Szklarska Poręba i Karpacz dysponuje połączeniem z turystycznymi szlakami. Noclegi w Szklarskiej Porębie czy Karpaczu umożliwiają nie tylko turystykę po prześlicznych, przez cały rok, Karkonoszach, ale także gwarantują zaplecze narciarskie i mnóstwo turystycznych atrakcji.

Zapraszamy na stronę poświęconą Karkonoszom: www.karkonosze.pl

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00