Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój to pierwsze w Niemczech (1870 r.), formalnie uznane uzdrowisko kardiologiczne. Położone jest ono w Kotlinie Kłodzkiej i jest jednym z najstarszych uzdrowisk na terenie naszego kraju. Natomiast, najbardziej energiczny rozrost uzdrowiska to początki wieku XX-tego. Po dziś dzień ocalało dużo obiektów z tego, okresu.

Dzisiaj to dość uniwersalne uzdrowisko. Wspiera się tutaj leczenie wielu schorzeń, stosuje się różne formy leczenia - kąpiele, masaże, gimnastykę, fizykoterapię.

W przerwach, między zabiegami, warto wybrać się do Parku Zdrojowego. Spotkamy tu wiele egzotycznych gatunków roślin a także staw z fontanną. W parku znajduje się także Pijalnia Wód Mineralnych z dwoma źródłami: Śniadecki oraz Marchlewski. Budynek pijalni ozdabiają malowidła ścienne pozwalające widzieć Dolny Śląsk z początków XX-tego w. Co więcej, w parku znajduje się muszla koncertowa, podświetlana wieczorową porą fontanna a także dawna, wykonana z żeliwa, hala spacerowa, do której w latach 70-tych XX stulecia dobudowano scenę i w ten sposób powstał Teatr Pod Blachą.

Lecz Kudowa Zdrój to nie jedynie miejscowość lecznicza. To idealna baza do wypraw po Górach Stołowych. Warto wybrać się na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) i zwiedzić Błędne Skały. To charakterystyczny górski labirynt utworzony z formacji skalnych. Można też skorzystać z oferty parku wodnego w Kudowie, który poza wodnymi atrakcjami proponuje również saunę, siłownię czy kręgielnię.

Jeśli jest się już w Kudowie Zdroju, warto również udać się do Czermnej (część Kudowy). Znajduje się tutaj unikalna atrakcja - jedyna w naszym kraju i tylko jedna z trzech w Europie - Kaplica Czaszek. To niewielka kaplica, w której ściany wyłożone są czaszkami i kośćmi ludzkimi. Także w Czermnej znajduje się Szlak Ginących Zawodów. To gospodarstwo w którym zapoznamy się z zanikającymi już zawodami - garncarz, kowal, tkacz. Wypieka się tu także, według starych receptur, chleb, którego warto skosztować. Podążając dalej z Czermnej trafimy do Pstrążnej. Działa tutaj Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego - czyli skansen. Zgromadzono tutaj drewniane zabudowania sprowadzone z całej Kotliny Kłodzkiej. Eksponaty pochodzące z okresu od XVIII do początków XX wieku, są opisane, tak żeby można było poznać ich funkcję.

Kudowa to fenomenalne miejsce na wczasy w górach!

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00