Wambierzyce

Wambierzyce

Wambierzyce to mała wioska na Dolnym Śląsku położona w Kotlinie Kłodzkiej. I nie byłoby w niej nic nadzwyczajnego, gdyby nie XVIII wiek. Wtedy to w miejsce XIII-wiecznej drewnianej kaplicy wybudowano okazałe Sanktuarium Maryjne. Wygląd jak i układ jest wzorowany na świątyni w Jerozolimie. Świątynia góruje nad miejscowością, prowadzą do niej monumentalne schody. Sam budynek to przykład barokowej architektury ze wszystkimi akcentami epoki - złocenia, zdobienia, malowidła ścienne. W okolicy kościoła znajduje się również kalwaria. W wiosce i okolicy odnajdziemy wiele nawiązań do Jerozolimy: przepływająca rzeka to Cedron, a otaczające wieś wzgórza to Horeb, Szjon, Tabor. Nic więc dziwnego iż nazywana jest Śląską Jerozolimą.

Wambierzyce posiadają jeszcze inną atrakcję - najstarszą i największą ruchomą szopkę. To arcydzieło pochodzi z II połowy XIX stulecia, a wybudował ją ślusarz - Longin Wittig. Do poruszania figurkami wykorzystał on mechanizm zegarowy. Po jego śmierci prace nad szopka kontynuował jego syn. Ruchoma szopka w Wambierzycach to około 800 ręcznie rzeźbionych figurek z czego około 300 jest ruchoma.

Aby dojechać z Dusznik do Wambierzyc należy jechać drogą nr 8 na Polanicę-Zdrój przez około 9 km, a potem skręcić w drogę nr 388 - po około 8 km znajdziemy się w Wambierzycach.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00